v sredo, 1. februarja 2012, v Finžgarjevo galerijo v Trnovskem župnišču, Kolezijska 1, Ljubljana.
Spremno besedilo k razstavi je napisala likovna kritičarka in umetnostna zgodovinarka Monika Ivančič Fajfar.
Vljudno vabim na odprtje slikarske razstave z naslovom VISOKA PESEM,
v sredo, 1. februarja 2012, v Finžgarjevo galerijo v Trnovskem župnišču, Kolezijska 1, Ljubljana. Spremno besedilo k razstavi je napisala likovna kritičarka in umetnostna zgodovinarka Monika Ivančič Fajfar.
2 Comments
_V zadnji številki sobotnega Dela (21. 01. 2012, kultura) sem v zapisu ob izidu novega albuma Leonarda Cohena prebral nekaj inspirativnih misli avtorja, katerega glasba in poezija me pogosto spremljata tako v vsakdanjem, kot tudi v ustvarjalnem življenju.
Čeprav ima njegov album naslov Old Ideas (Stare ideje), avtor trdi, da ne mara »pesmi z idejami«. In nadaljuje: »Imajo namreč tendenco, da postanejo slogani. Ideje se lahko postavljajo na pravo stran: ekologija, vegetarjanstvo, proti vojni. To so seveda sijajne premise, ampak sam delam na tem, da se ti slogani, sijajni, kot so, in kolikor že promovirajo pomembne ideje, razkrojijo v globlje prepričanje srca.« Poiskal sem tudi originalni tekst: "I think you work out something. I wouldn't call them ideas. I think ideas are what you want to get rid of. I don't really like songs with ideas. They tend to become slogans. They tend to be on the right side of things: ecology or vegetarianism or antiwar. All these are wonderful ideas but I like to work on a song until those slogans, as wonderful as they are and as wholesome as the ideas they promote are, dissolve into deeper convictions of the heart. I never set out to write a didactic song. It's just my experience. All I've got to put in a song is my own experience." ( http://www.guardian.co.uk/music/2012/jan/19/leonard-cohen ) Gre pravzaprav za paradoks, aktualen morda prav v naši dobi, ko je ideja, koncept, največkrat vse, kar sodobna umetnost ponuja. Ideja seveda je pomembna, a le kot izhodišče za umetniško avanturo, raziskovanje. Na koncu pa se je ideje "treba znebiti", da umetniško delo lahko spregovori predvsem s svojo kompleksno, enkratno in neponovljivo umetniško formo in z duhovno emocionalnim nabojem, valovanjem, fluidom. V ustvarjalnem procesu je potrebno vedno znova presegati idejno raven svojega dela, priti "starim idejam" "pod kožo" in se preko lastne osebne izkušnje dotakniti globljih razsežnosti resničnosti – gre za razsežnosti srca oziroma duše (Cohen pravi temu "globlje prepričanje srca / deeper convictions of the heart"). Tu je jedro in izvor pristnega, resničnega čutenja/občutenja, prostor notranjega, duhovnega. Od tod prihaja navdih, življenjska energija, tu se stekajo tokovi osebnega in univerzalnega, individualnega in arhetipskega … Prilagam fotografijo svojega dela, nastalega pred dobrim mesecem dni, za katerega menim, da se lepo prilega gornjim mislim. Sliko sem sicer ustvarjal med poslušanjem glasbe Pink Floydov, skladba Embryo, od tam je tudi na sliko zapisan verz "All is Love" ... A korenine Cohenovega dela kot tudi dela omenjene skupine so iste - oboji ustvarjajo glasbo iz globinske osebne izkušnje, iz "prepričanja srca" ... |
Starejši zapisi
October 2024
|